آشنایی با Laravel 5

1394-03-27

فریم ورک لاراول که در حال حاضر عنوان بهترین فریم ورک PHP را یدک میکشد نسخه جدید خود یعنی ورژن 5 را عرضه کرده است. این نسخه ابتدا با نام 4.3 شناخته میشد که به دلیل تغییرات گسترده ای که نسبت به نسخه های 4 داشته به نسخه 5 تغییر نام داده است. نسخه 5 لارا

آشنایی با Laravel 5

فریم ورک لاراول که در حال حاضر عنوان بهترین فریم ورک PHP را یدک میکشد نسخه جدید خود یعنی ورژن 5 را عرضه کرده است. این نسخه ابتدا با نام 4.3 شناخته میشد که به دلیل تغییرات گسترده ای که نسبت به نسخه های 4 داشته به نسخه 5 تغییر نام داده است.

نسخه 5 لاراول از استاندارد PSR-4 برای autoloading استفاده میکند. خب بیاید تغییرات عمده‌ای که این نسخه نسبت به نسخه های پیشین داشته است را در ادامه مطلب بررسی کنیم.

نیازمندی های سرور

نیازمندی های سرور نسبت به نسخه 4.2 تغییرات چشمگیری نداشته است و همچنان از PHP 5.4 به بالا پشتیبانی میکند.

PHP >= 5.4

Mcrypt PHP Extension

OpenSSL PHP Extension

Mbstring PHP Extension

 

ساختار جدید پوشه ها

ساختار پوشه ها در این نسخه تغییرات گسترده ای داشته است. ابتدا این را در نظر بگیرید که در این نسخه، لاراول استفاده ازnamespaceها را درون تمام قسمت‌های پروژه الزامی کرده است و تمام قسمت‌ها مانند Controllerها به صورت پیشفرض دارایnamespace هستند، این در حالی است که در نسخه های پیشین استفاده از namespace اختیاری بود.

پوشه app/models که حاوی مدل های پروژه بود حذف شده و تمام کدهای برنامه دورن پوشه app قرار دارند که تمام آن‌ها درون زیر نیم اسپیس App هستند. Controllersmiddleware و requests درون پوشه app/Http قرار دارند. در این نسخهmiddleware به جای filtersها مورد استفاده قرار میگیرد که به جای اینکه مانند نسخه پیشین فقط یک فایل باشد، میتواند حاوی کلاسهای متعددی باشد.

پوشه app/Providers مسئول راه اندازی پروژه را بر عهده دارد که به جای app/start در نسخه قبلی قرار گرفته است.

همچنین فایلهای زبان و View درون پوشه resources یعنی بیرون پوشه app قرار میگیرند.

Route Cache

همانطور که میدانید در هر بار لود شدن یک صفحه تمام مسیرها باید درون سیستم ثبت شوند که در اپلیکیشن های بزرگ اینکار از سرعت برنامه کم میکند. اگر اپلیکیشن شما دارای routeهای بسیار زیادی است، استفاده از Route Cache سرعت اپلیکیشن شما را به شدت افزایش میدهد. این قابلیت برای اپلیکیشن هایی که دارای بیش از 100 مسیر هستند توصیه شده است.

Route Middleware

middlewareها همانطور که اشاره کردیم جایگزین filterها در نسخه های پیشین شده‌اند و به جای اینکه فقط دارای یک فایل باشند، میتوانند کلاسهای متعددی را شامل شوند.

Authentication Scaffolding

تمامی قسمت‌های مربوط به ورود و خروج کاربر همچنین قسمت‌های فراموشی رمز عبور نیز در این نسخه به صورت پیشفرض وجود دارند و نیازی به پیاده‌سازی این قسمت نیست حتی ویوهای این قسمت نیز به صورت ساده وجود دارند.

DotEnv

یکی از سردرگمی ها در نسخه های پیشین محیط ها یا enviromentها بودند که در این نسخه‌ از پکیج DotEnv که توسط Vance Lucas نوشته شده است، استفاده میشود. این پکیج راه ساده‌تری را برای مدیریت enviromentها و تنظیمات مربوط به آن‌ها در اختیار ما میگذارد.

Laravel Elixir

مثل اینکه لاراول تمام جنبه‌های یک اپلیکیشن تحت وب را میخواهد دربر بگیرد. این قسمت دیگر مربوط به PHP نیست بلکه JavaScript است. این پکیج که توسط Jeffrey Way نوشته شده است میتواند کار کامپایل کردن فایل‌های LessSass یا CoffeeScript شما را بر عهده بگیرد.

Laravel Socialite

این پکیج در لاراول اختیاری است. با استفاده از این پکیج به راحتی میتوانید لاگین کاربر بوسیله سایت‌های طرف سوم مانند Google, Facebook, Twitter و Github را پیاده‌سازی کنید. این پکیج فعلاً فقط سایت‌های ذکر شده را پشتیبانی میکند.

public function redirectForAuth()
{
    return Socialize::with('twitter')->redirect();
}
 
public function getUserFromProvider()
{
    $user = Socialize::with('twitter')->user();
}

Flysystem Integration 

لاراول توسط پکیج Flysystem توانسته است API خوبی را برای کار با سرورهای Cloud فراهم کند. این پکیج سرورهای Amazon s3 و Rackspace را پشتیبانی میکند. حالا ذخیره یک فایل درون سرور Amazon به سادگی زیر است.

Laravel 5 تغییرات بسیار گسترده ای نسبت به 4.2 داشته است و کار برنامه نویس را بسیار ساده‌تر کرده است. امیدواریم این فریم ورک همچنان به پیشرفت خود ادامه بدهد. شاید در آینده مطالبی را نیز در مورد Laravel 5 داشته باشیم. البته شما از همین الان Laravel 5 را شروع کنید

در تماس باشید

درباره ما

لاراوب ارایه دهنده وب سرویس های ارز ، سکه ، طلا به صورت لحظه ای و وب سرویس قیمت 177 خودروی داخلی وخارجی قیمت بازار و کارخانه وب سرویس انس طلا ، مثقال طلا، گرم طلای ۱۸ وب سرویس قیمت موبایل وب سرویس ثبت احوال بررسی کد ملی و انواع وب سرویس ها می باشد .

وب سرویس های ارز ، سکه ، طلا به صورت لحظه ای و وب سرویس قیمت خودروی داخلی وخارجی ،وب سرویس انس طلا ، مثقال طلا، گرم طلای ۱۸ ، مثقال طلا ، شاخص بورس ، نفت سبک، نفت برنت، نفت اپک، بنزین (گالن)،وب سرویس لحظه ای قیمت موبایل ، تبلت سامسونگ ، اپل ، گازوئیل، انس پالادیوم